Illóolajok a szaunában: Melyiket mikor alkalmazd?
Az illóolajok használata leginkább aromaterápiák esetében aktuális és hatékony. Az aromaterápiát már régóta sok civilizáció alkalmazza, és ma is élvezik. Az ókori egyiptomi, kínai és görög kultúrák ezt a gyakorlatot alkalmazták az aromás növényi kivonatok és illóolajok különféle célokra. Manapság az illóolajok használata az aromaterápiában széles körben elterjedt, és homeopátiás szerekre használják, mint például a fájdalom csökkentésére, az izomfájdalom enyhítésére, a depresszió megelőzésére, a stressz csökkentésére és a jobb alvás elősegítésére.
Az illóolajok jótékony hatásai
Mik is azok az illóolajok?
Az illóolajok koncentrált folyadékok, amelyek különböző vegyületeket vagy növényekből származó fitokemikáliákat tartalmaznak. A fitokemikáliák a növényekben található vegyületek, amelyek speciális védőhatást fejtenek ki. Az illóolajokat egyébként különféle, belső vagy külső alkalmazásokban használják az egészség és a gyógyítás érdekében. Az infraszaunában eltöltött idő önmagában is pihentető, de illóolajok hozzáadásával még tovább fokozhatod az élményt. Fontos megjegyezni, hogy az illóolajok nagyon erősek, és hígítani vagy hordozóolajjal kell használni, hogy elkerüljük a túlzott expozíciót.
Hogyan használjuk az illóolajokat?
Az illóolajok többféle módon használhatóak, többek között:
- Aromás, diffúzoron keresztül, vagy szaunában.
- Helyileg, amikor magunkra kenjük.
- Belsőleg, amikor közvetlenül a szervezetbe juttatjuk.
Egyes illóolajok biztonságosan fogyaszthatók, míg mások csak aromás és helyi használatra alkalmasak. Fontos, hogy ezt a különbséget megértsd és tiszában legyél vele, különben az illóolaj rosszul alkalmazása megbetegedést vonhat maga után. Az is fontos, hogy ne keverjük össze az illóolajokat az illatolajokkal. Az illatolajok inkább mesterséges illatokkal készülnek, nem pedig természetesek. Kizárólag arra tervezték, hogy jó illatúak legyenek. Általában mentesek az egészségügyi előnyöktől, és nem helyettesíthetők az illóolajokkal. Az illóolajok beépítése a szaunában töltött időbe nagyszerű módja annak, hogy fokozhasd az aromaterápiás élményt, és élvezhesd az egyes olajok előnyeit.
Milyen illóolajokat használj és hogyan?
Előfordulhat, hogy egy bizonyos mennyiségű illóolaj kipróbálása után kísérletezni szeretnél különböző olajokkal, mivel neked egynél vagy kettőnél több nyerte el a tetszésedet. Fontold meg a kedvencek közös használatát. Hoztunk néhány nagyszerű kombinációt, amely biztosan tetszeni fog:
- A nyugtató hatás érdekében: levendula és bergamott, narancs és tömjén, majoránna és kamilla
- Plusz energia szerzés: borsmenta és narancs, fahéj és citrom, narancs és borsmenta
- Javítja a fókuszt: fahéj és francia bazsalikom, borókabogyó és vadnarancs, lime és eukaliptusz
Összeségében nincs rossz kombináció. Minden rajtad múlik és azon, hogy te mit szeretsz! Határ a csillagos ég!
Levendula sokoldalúsága az illóolajokig
A levendula illóolaj régóta az aromaterápiák kedvence. A nyugtató tulajdonságairól ismert olaj csodálatosan ellazít egy hosszú nap után. Így, ha hazaérsz a munkából és fáradtnak érzed magad egy levendulás aromaterápiát még próbálj ki szaunádban! Hidd el jót fog tenni! Pihentető illata segít csillapítani a fejfájást és elősegíti a jó éjszakai pihenést, de a levendula egyéb gyógyító tulajdonságai közé tartozik az égés- és sebkezelés, az öregedésgátló antioxidánsok. Ki ne szeretné megállítani vagy csak lelassítani az időt, hogy bőröd a megszokottnál több ideig tartsa meg feszességét? Jótékony hatásai közé tartozik még a cukorbetegség elleni védelem és a jobb agyműködés. A levendula aromaterápiás szaunában ülve pihenni minden bizonnyal helyreállító élmény lesz.
A borsmenta hűsítő tulajdonságai
A nyugtató levendula másik végén a borsmenta olaj található. A borsmenta illóolaj stimuláns és energiát ad. Ha nehezen ébredsz fel reggel, ülj be egy szaunába, és használj borsmentaolajat, hogy felébreszd érzékeid. Amellett, hogy javítja az energiát és a hangulatot, a borsmenta görcsoldó tulajdonságokkal is rendelkezik, így tökéletes természetes gyógymód gyomorbetegségekre, például hányingerre. Ennek az olajnak a hűsítő tulajdonságai valóban felfrissítő szaunázást tesznek lehetővé.
Frissülj fel eukaliptusz illóolajjal
Míg a borsmenta és a levendulaolaj egy ideje vezeti a legnépszerűbb illóolajok listáját, addig az eukaliptusz illóolaj felkapaszkodik a ranglétrán. Ez a frissítő olaj enyhíti a mentális kimerültséget és számos egészségügyi előnnyel jár. Az eukaliptusz kellemes illata szagtalanítóként működik, és segít elpusztítani a levegőben lévő kórokozókat és baktériumokat. Emiatt a diffundáló eukaliptuszolaj segít a légúti problémákban. Ha bármilyen sebed van, akkor ez az olaj csíraölő és antimikrobiális, ami azt jelenti, hogy segíti a gyorsabb gyógyulást, ugyanakkor nyugtat.
Citrusfélék nem csak teába tökéletesek
A citrusos illóolajcsalád számos illattal rendelkezik, a citrom és a narancs ezek közül a legnépszerűbbek. Nincs is jobb, mint úgy kezdeni a napod, hogy egy élénkítő szaunával, amely tele van citrusos jegyekkel, és jobban felébreszt, mint egy pohár narancslé vagy a reggeli kávé. Amellett, hogy energiát adnak, a citrusolajok gyulladáscsökkentő, tisztító és antidepresszáns tulajdonságokkal is rendelkeznek. Fontos, hogy reggel felkeléskor ajánlott az alkalmazása, este lefekvés előtt kerüld el az ilyen típusú olajok használatát, mert nagy valószínűséggel felébresztenek, ahelyett, hogy nyugtató hatást keltenének.
Nyírfa is lehet illóolaj
A hagyományos finn szaunákban a nyírfa az egyik leggyakrabban használt illat, amely egyébként menta illatú. A nyír illóolaj számos egészségügyi előnyt kínál, beleértve a baktériumok és gombák megelőzését, a fájdalom csökkentését, a keringés javítását, a bőr tonizálását, a test méregtelenítését és a bőr állapotának kezelését. Ez az illóolaj szalicilsavat és metil-szalicilátot is tartalmaz, hogy segítsen gyógyítani az olyan betegségeket, mint például az ekcéma. A nyírfa illóolaj tulajdonságai nem csak a testet tisztítják, hanem a szaunát is, így alkalmazhatod a kellemest hasznossal.